Book Me ONE

Biuro / Book Me ONE

Koordynacja i komunikacja projektu z artbookami

 Dla Fundacji ONE, która prowadziła warsztaty z podopiecznymi żoliborskiego Pogotowia Opiekuńczego. Efektem wystawa w Galerii Kordegarda.

1. Koncepcja

2. Realizacja

3. Wystawa

1. KONCEPCJA

Podczas trwających przez trzy miesiące warsztatów nastolatki z pogotowia zetkną się z wszelkimi dostępnymi technikami obrazowania – fotografią, grafiką, kolażem, sitodrukiem. Pod okiem fotografki Kamy Rokickiej i graficzki Moniki Krzesiak poznają sposoby budowania narracji, dowiedzą się czym jest książkowy design, zrobią okładki swoich książek, a na koniec same przygotują wystawę – staną się książkowymi twórcami absolutnymi. W pracy wpiera je w psycholog i coach, Małgorzata Torój, która zachęca dziewczyny do większej otwartości, motywuje je do pracy, wpiera w tworzeniu i ukończeniu ich zinów.

Punktem spajającym projekt jest jego temat – bohater, czyli ktoś lub coś z czym dziewczyny są związane w sposób wyjątkowy i intensywny, figura symboliczna – osoba, miejsce albo uczucie. Jaki jest mój świat, o czym marzę, co kocham, jakie są moje relacje z rodziną i przyjaciółmi, przed czym uciekam i co robię, by oswoić rzeczywistość – oto pytania jakie zadają sobie w tej chwili dziewczyny mierząc się z wyzwaniem stworzenia swoich własnych, autorskich, niezależnych publikacji.

2. REALIZACJA

Celem projektu Fundacji ONE było uświadomienie dziewczynom z Pogotowia Opiekuńczego, że książka jest nie tylko podręcznikiem albo lekturą szkolną, że może być też medium ze zdjęciami, rysunkami, tekstem, które jak facebook albo piosenka, przekaże ich historie. Przekaże w sposób fascynujący nie tylko dla nich, ale też dla wszystkich którzy będą oglądać ich książki.

Kończąca projekt wystawa w Galerii Kordegarda poruszyła najdelikatniejsze struny rzeczywistości niepokornych nastolatek. Stała się eksplozją intymnych i odważnych wypowiedzi zamkniętych między okładkami. Pozwoliła zajrzeć w głąb tego, co dla dorosłych raczej rzadko dostępne.

Dodatkowym elementem projektu, który był komunikowany w mediach, był otwarty konkurs na zina. Jego tematem był szeroko rozumiany Bohater – ktoś lub coś z czym autor jest związany w sposób wyjątkowy i intensywny, figura symboliczna – osoba, miejsce albo uczucie. Udział mogły wziąć projekty wykorzystujące dowolne techniki wizualne lub ich kombinacje – fotografię, grafiką, kolaż, a nagrodą była możliwość prezentacji książek na wystawie BOOK ME ONE w Galerii Kordegarda.

3. WYSTAWA

Kto jest najważniejszy, najładniejszy, najfajniejszy. Kto jest bohaterem, wrogiem, przyjacielem? Komu ufać, a kogo się bać. Lepiej mówić prawdę czy kłamać jak z nut. Zrobić sobie dziarę czy złote paznokcie. Wybierać, testować, sprawdzać i układać. Przestać być dzieckiem i mieć plan na życie.

Dziewczyny z Pogotowia Opiekuńczego wzięły udział w projekcie Fundacji ONE, którego efekty będzie można oglądać w galerii Kordegarda od 29 maja do 9 czerwca. Każda z uczestniczek miała zrobić swojego artbooka – od początku do końca i w zgodzie ze sobą. Przez 3 miesiące pracowały pod okiem fotografki Kamy Rokickiej, graficzki Moniki Krzesiak i psychologa Małgosi Torój. Założenie było takie, że każda znajdzie swojego bohatera – figurę symboliczną – osobę, miejsce albo uczucie. Celem projektu było uświadomienie dziewczynom, że książka nie jest tylko podręcznikiem albo lekturą szkolną, że może być też medium z obrazkami, które jak film albo piosenka opowie ich osobiste historie. Od urodzin poprzez miłość, przyjaźń i dojrzewanie po najmroczniejsze brudy świata.

Wystawa książek / zinów BOOK ME ONE odsłoniła niejedną tajemnicę niepokornych nastolatek. Swoich bohaterów analizowały również prowadzące warsztaty. Na wystawie będzie można też obejrzeć najlepsze ziny wyłonione w konkursie ogłoszonym przez Fundację ONE. Previous  All works Next