Dekada (nie)ograniczonych możliwości

Biuro / Dekada (nie)ograniczonych możliwości

Cykl debat dla dorosłych

Autorski projekt dotyczący lat 90. Cykl 6 spotkań skoncentrowanych na sztuce, polityce, gospodarce, społeczeństwie i mediach dekady.

1. Koncepcja

2. Realizacja

3. Kontynuacja

1. KONCEPCJA

Dlaczego lata 90. są tematem do dyskusji? Ponieważ w tej dekadzie w dużej mierze tkwi odpowiedź na pytania o przyczyny obecnej sytuacji Polski. Kultura konsumpcjonizmu, mechanizmy gospodarki rynkowej, otwarcie na Zachód i akcesja do Unii Europejskiej, boom gospodarczy, otwarcie inwestycyjne, wykluczenia społecznie, język społeczeństwa informacyjnego po latach nowomowy – to tylko kilka przykładów gwałtownych i często niekontrolowanych przemian, które wymagają bliższego przyjrzenia się.

Na ile dobrze pamiętamy lata 90.? Na ile przemiany, które wówczas zachodziły są zrozumiałe? Czy skutki ówczesnych decyzji politycznych i przemian społecznych są czytelne? Czy jako dorośli potrafimy wytłumaczyć znaczenie transformacji gospodarczej, otwarcia na Zachód, przyczyny zmian personalnych na szczytach władzy? Czy potrafilibyśmy młodszym pokoleniom przekazać klarowny obraz lat 90.?

O tych wszystkich tematach warto podyskutować. Spotkania będę się odbywały w Fundacji Geremka od kwietnia do czerwca 2014 r. i będą miały formę konwersatorium. Uczestnicy będą zobowiązani do przygotowania się na spotkania (przeczytanie tekstu, obejrzenie filmu lub fotografii etc.).

2. REALIZACJA

Tematy sześciu spotkań:

– Bez cenzury. Język mediów lat 90.

– Powrót prywaciarzy i cena transformacji czyli przedsiębiorczość po polsku

– „Zimna wojna sztuki ze społeczeństwem”. Kultura lat 90.

– Dekomunizacja, lustracja i obszary zaniechań

– Społeczeństwo a architektura lat 90. O estetycznym wychowaniu

– Kierunek: Zachód

3. KONTYNUACJA

Curabitur iaculis accumsan augue, nec finibus mauris pretium eu. Duis placerat ex gravida nibh tristique porta. Nulla facilisi. Suspendisse ultricies eros blandit. Previous  All works Next