Festiwal Cinemaforum

Biuro / Festiwal Cinemaforum

Komunikacja wyjątkowej XV edycji Festiwalu

CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych to jeden z najważniejszych festiwali młodego kina w Polsce.

1. Strategia

2. Realizacja

3. Zachwyt

1. STRATEGIA

 W ramach projektu przygotowana została strategia dotarcia do kluczowych mediów, za pośrednictwem których odbiorcy zainteresowani kinem niezależnym mogliby otrzymać informacje zarówno o programie 15. edycji Festiwalu, jak i o wydarzeniach towarzyszących, np.: warsztatach krytyki filmowej, filmowania 360 stopni, masterclass.

Dodatkowym kanałem komunikacji w social media, poza profilem głównym Festiwalu, była utworzona strona wydarzenia Cinemaforum 2016, na której opublikowanych zostało 35 postów, zawierających zdjęcia, gify, filmy oraz linki do zewnętrznych serwisów. Dla wsparcia poszczególnych wydarzeń towarzyszących (to jest: Warsztat filmu 360 oraz Warsztaty w Kinotece) prowadzone były działania w 21 grupach tematycznych i branżowych.

2. REALIZACJA

Działania objęły pozyskanie patronów medialnych – zarówno branżowych jak i ogólnokulturalnych, wśród których: TVP Kultura, Polskie Radio RDC, Empik, dlastudenta.pl, Łyk Kultury, Kultura Dostępna, Filmweb, Filmaster Film i TV Kamera, Melba Magazine, Hiro, 5 Kilo Kultury, KINO oraz SFP. Dodatkowo stała komunikacjami z mediami tradycyjnymi i odbiorcami poprzez social media.

W dniach poprzedzających Festiwal kontakty z mediami były intensywne, to czas umawiania i koordynacji wywiadów radiowych i telewizyjnych. Materiały na temat CINEMAFORUM ukazały się m. in. w Teleexpresie TVP1, Poranku TVN, na antenach radiowej Jedynki, Dwójki, Czwórki, RDC oraz TOK FM.

Efektem pełne widzów sale w Kinotece i Kinie Elektronik.

3. ZACHWYT

To świetny Festiwal! W Konkursie Głównym, który odbywał się w Kinotece, w Pałacu Kultury, pokazano 22 filmy z 15 krajów. Zdecydowana większość z nich miała w Polsce swoją premierę. Widzowie mogli obejrzeć zarówno liczne filmy doceniane i nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach (w Cannes, Berlinie, Toronto, Sundance, Locarno czy Clermont-Ferrand), jak i odkrycia wśród aktorskich filmów fabularnych, a także filmów animowanych oraz eksperymentalnych.

Konkursowe filmy oceniło jury w składzie: Janusz Zaorski (przewodniczący jury, reżyser, scenarzysta i producent filmowy), Marta Nieradkiewicz (aktorka, znana m.in. z ról w filmach Płynące wieżowce, Kamper, Zjednoczone Stany Miłości), Robert Bolesto (scenarzysta, autor m.in. scenariuszy do filmów Córki Dancingu oraz Ostatnia Rodzina), Michał Oleszczyk (krytyk filmowy, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni) oraz Adrian Panek (reżyser filmowy, autor m.in. filmu Daas).