Głos Przyrody na Solidarność

Biuro / Głos Przyrody na Solidarność

Happening

Koncepcja i realizacja akcji miejskiej inspirowanej działaniami formacji artystycznej Gruppa.

1. Koncepcja

2. Realizacja

3. Radość

1. KONCEPCJA

Koncept nawiązywał do akcji Gruppy z 1989 r. przez kawiarnią Niespodzianka. W 2011 r. zrealizowana została w odniesieniu do tego plenerowa, rodzinna, a zarazem kontrkulturowa sytuacja twórcza.

Gruppa, była jedną z najciekawszych twórczych manifestacji lat 80. Łódź miała Łódź Kaliską, Poznań – Koło Klipsa, Wrocław – Fluxus, a Warszawa miała Gruppę! Przypomnienie jednego z działań artystów z czerwca 1989 r. stało się punktem wyjścia całej akcji. Wówczas artyści z Gruppy zorganizowali przed kawiarnią Niespodzianka – lokalem wyborczym Solidarności wspólne malowania pod hasłem Głos przyrody na Solidarność. Akcja malowanie płotu była ostatnim wspólnym działaniem formacji oraz jednym z ostatnich przejawów kontestacji artystycznej, której kres nastąpił wraz z nadejściem nowego ustroju.

2. REALIZACJA

Ze względu na rozmiar i charakter akcji, organizatorzy zdecydowali, by poprzedziła ona o tydzień 3. edycję Wyłącz system i by odbyła się tydzień wcześniej jako zapowiedź całego przedsięwzięcia.

Wydarzenie miało miejsce 29 maja 2011 roku. Uczestnicy wraz z artystą grafikiem tworzyli mural, kontestując miniony system. Popołudniowe spotkanie stało się też okazją do spotkania z przedstawicielami Gruppy, którzy przyszli zobaczyć jak i co kontestuje się w 2011 roku…

Nieodłącznym elementem prowadzonej akcji miejskiej była propozycja dosłownego potraktowania hasła Głos przyrody na Solidarność i zaproszenie warszawiaków, by tego dnia odwiedzili Ogród Botaniczny. Zwiedzający Ogród Botaniczny następnie wrócili na Skwer przy Krakowskim Przedmieściu i posadzili drzewka wolności, namalowali mural, pograli  w klasy i kapsle, pooglądali bajki na rzutniku Ania i w leniwej atmosferze na leżakach spędzili niedzielne popołudnie.

3. RADOŚĆ

Zarówno ze względu na umiejscowienie, piękną pogodę oraz nagłośnienie akcji w mediach, przez cały dzień przez skwer przewinęły się setki mieszkańców Warszawy oraz turyści, którzy w miłych okolicznościach przyrody poznawali wątki z historii i historii sztuki XX wieku. Previous  All works Next