Ja mam 20 lat

Biuro / Ja mam 20 lat

Artbooki o stolicy

Warszawa: w budowie
Warszawa: przetwarzana działaniami fotograficzno-literackimi
Warszawa: inspirowana wspomnieniami
Warszawa na nowo: 70 lat później

1. Koncepcja

2. Realizacja

3. Wystawa

1. KONCEPCJA

JA MAM 20 LAT, TY MASZ 20 LAT to projekt, w ramach którego powstały artbooki. Okazją do ich wydania był jubileusz 70-lecia odbudowy Warszawy.

Projekt autorstwa Moniki Krzesiak, Kamy Rokickiej i Ewy Sularz, zakłada spojrzenie na temat z perspektywy jednostki – przejście z szerokiego kontekstu odbudowy miasta z gruzów, odbudowy jego roli stolicy i odbudowy systemu władzy, ku wąskiemu potraktowaniu zjawiska – odbudowy zerwanych więzi rodzinnych, sąsiedzkich, oderwania się od koszmaru wojny na rzecz powrotu do niecelebrowanych od lat rytuałów codzienności, a tym samym „odzyskania osobistej pamięci miasta”.

Trzonem projektu było tworzenie autorskich opowieści w dwuosobowych zespołach (fotograf + literat), w oparciu o wspomnienia seniorów – również pośrednio uczestniczących w projekcie. Każdy zespół na podstawie wspomnień swego bohatera tworzył autorską, dokumentalną narrację. Zainteresowania autorów koncentrowały się na powojennym życiu codziennym. Bohaterami opowieści są przedstawiciele różnych zawodów – architekt, studentka, dziennikarka, filmowiec, pływaczka i mała dziewczynka – córka dyrektora ZOO. To mieszkańcy warszawskich dzielnic – Pragi, Grochowa, Mokotowa, Woli, Żoliborza – ludzie którzy odbudowę stolicy obserwowali z rozmaitych perspektyw.

2. REALIZACJA

W projekcie wzięli udział uznani polscy fotografowie – dokumentaliści prezentujący rozmaite spojrzenia na rzeczywistość oraz literaci – autorzy zarówno tekstów publicystycznych, poezji, scenariuszy filmowych i tekstów piosenek.
Fotografowie: Monika Kotecka, Kasia Kryńska, Małogorzata Cień, Kama Rokicka, Monika Krzesiak, Szymon Szcześniak
Literaci: Adam Adamczyk, Włodek ‘Paprodziad’ Dembowski, Michał Janów, Paulina Gorzkowska, Karolina Poryzała, Ewa Sularz

Wystawa w Muzeum Woli promująca projekt została otwarta 16 grudnia 2015 roku. Projekt wsparło finansowo Muzeum Historii Polski, partnerem było Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy. Honorowego patronatu udzieliła projektowi prezydentka Miasta Stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

3. WYSTAWA

Z jak bliska można przyjrzeć się wspomnieniom? Skąd jesteśmy, co pamiętamy z dzieciństwa, jak wchodziliśmy w dorosłość – co kształtowało naszą historię; naszą i naszego miasta?

Sześć zespołów fotograficzno-literackich mierzy się ze wspomnieniami seniorów pamiętających pierwsze lata odbudowy stolicy. Ich historie są źródłem powstających autorskich opowieści zachowujących “osobistą pamięć miasta”.

Wystawa JA MAM 20 LAT odsłania projekty w budowie. Jak artysta przetwarza rzeczywistość? Jak ją widzi i interpretuje? Jak powstaje dzieło? Previous  All works Next